Ekonomi

ABD’de ChatGPT’nin yeni sürümünün durdurulması istendi

Yerel basında çıkan haberlere göre CAIDP, OpenAI’yi FTC’nin haksız ve aldatıcı iş uygulamaları maddesini ve yapay zeka çalışmalarına yönelik yönergeleri ihlal etmekle suçlayarak FTC’ye şikayette bulundu.

FTC’ye yapılan şikayet, OpenAI laboratuvarlarının OpenAI’nin en yeni modeli GPT-4’ü araştırması ve kullanımını durdurması çağrısında bulundu.

OpenAI’nin en yeni GPT modeli GPT-4’ün “aldatıcı olduğunu ve mahremiyet ve kamu güvenliği açısından risk oluşturduğunu” savunan CAIDP, şirketin yapay zeka çalışmalarının FTC’nin kılavuzundaki “şeffaf, açık ve hesap verebilir” standartlarını karşılamadığını savundu.

CAIDP, şirketin GPT eserlerinin piyasaya sürülmeden önce bağımsız olarak değerlendirilmesini istediklerini belirterek, şirketin yapay zeka eserleri için halka açık bir raporlama sistemi getirmesi gerektiğini savundu.

Yapay zekanın toplum üzerinde oluşturduğu risklere ilişkin “Future of Life Enstitüsü” tarafından açık mektup yayınlandı.

CAIDP Lideri Mark Rottenberg imzalı mektuba Twitter’ın sahibi Elon Musk ve Apple kurucu ortağı Steve Wozniak gibi birçok ismin de katıldığı belirtiliyor.

Mektup, GPT-4’ten daha güçlü yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesi için en az 6 ay verilmesini talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Ankara evden eve nakliyat
tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu