Ekonomi

Akdeniz’e kıyısı olan AB ülkeleri “enerji krizine ortak çözüm” çağrısında bulundu

İspanya’nın ev sahipliğinde Akdeniz’e kıyısı olan 9 Avrupa Birliği (AB) ülkesinin başkanlarının katıldığı EuroAkdeniz Zirvesi’ne (UE-MED9) Rusya-Ukrayna’nın yol açtığı güç krizine karşı ortak çözümler geliştirilmesi için davet yapıldı. Savaş.

İspanya’nın Alicante kentinde düzenlenen zirvenin ardından İspanya, İtalya, Fransa, Yunanistan, Portekiz, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Malta ve Slovenya devlet veya hükümet liderleri ortak açıklama yaptı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez yaptığı açıklamada, AB-MED’deki 9 ülkenin AB’nin toplam nüfusunun yüzde 45’ini oluşturduğunu belirterek, ekonomik sıkıntıları analiz etme girişimlerinde AB’de daha etkin olmaları gerektiğini savundu. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın neden olduğu güç krizi. .

“Akdeniz ülkeleri olarak Avrupa’nın gündemini biz belirleyebiliriz.” diyen Sanchez, yeni güç ilişkilerinin güçlendirilmesi ve güç bağımlılığının en aza indirilmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan zirvede, AB Konseyi tarafından sunulan doğal gaz için megavat saat başına 275 avroluk tavan fiyat ve yeni mali kural önerileri de görüşüldü.

Liderler, 13 Aralık’ta AB Enerji Bakanları toplantısında doğal gaz tavan fiyatı konusunda anlaşmaya varılmasını beklediklerini söylediler.

Zirveye katılan tüm ülkeler, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iktidar şantajı karşısında Avrupa’nın birlik ve beraberliğini sürdürmesi gerektiğini” de vurguladı.

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de zirvede düzensiz göçmenler konusunu gündeme getirerek, “Küresel bir sorunu gündeme getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Bu İtalya ile Fransa ya da İtalya ile Almanya arasındaki bir sorun değil. Sorunun yalnızca Avrupa düzeyinde ele alınmasını ve çözülmesini istiyorum.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu