Haber

Almanya’da aşırı sağcılar ‘Brexit’ istiyor

Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin lideri Alice WeidelFinancial Times’a (FT) iktidara gelmesi halinde ülkenin AB üyeliği konusunda Brexit tarzı bir referandum yapılması için baskı yapacağını söyledi.

Weidel, AfD’nin AB’de reform yapmaya çalışacağına ve “seçilmemiş yürütme organı” olarak adlandırdığı Avrupa Komisyonu’nun yetkilerini sona erdirmek de dahil olmak üzere bloğun “demokrasi açığını” gidereceğine söz verdi.

Weidel, ” Ancak Avrupa Komisyonu’nda reform yapılması imkansızsa, AB üye devletlerinin egemenliğini yeniden sağlamayı başaramazsak, o zaman Birleşik Krallık’ın yaptığı gibi kararı halkın vermesine izin vermeliyiz. ‘Dexit’ konusunda referandum yapabiliriz” diye vurguladı.

Aşırı sağcı cumhurbaşkanı, Brexit modelinin Almanya’da uygulanması gerektiğini ve bunun egemen bir karar olacağını belirtti.

Geçtiğimiz hafta Alman basınında yayımlanan haberlerde, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Başbakan Olaf Scholz’aPartiye yönelik memnuniyetsizliğin arttığı iddia edilirken, parti çevresinde şansölyeliğin Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius’a devredilmesi ihtimalinin tartışıldığı kaydedildi.

Saksonya, Thüringen ve Brandenburg’da aşırı sağ AfD’nin eyalet seçimlerini kazanması durumunda şansölye değişikliği konusunun en geç sonbaharda gündeme gelebileceği belirtildi.

Infratest dimap’in geçen ay yaptığı bir ankette, ‘Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?‘ Katılımcıların yalnızca yüzde 14’ü Scholz’un Sosyal Demokrat Partisine (SDP) oy vereceğini söyledi.

Katılımcıların yüzde 32’si bir sonraki seçimlerde Almanya’nın merkez sağ partisi Hıristiyan Demokrat Birlik’e oy vereceğini söylerken, sağ parti Almanya için Alternatif (AfD) ise yüzde 21 ile ikinci sırada yer aldı. Yeşiller Partisi’nin oy oranı yüzde 15 olarak açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu