Yaşam

Amerikan edebiyatının usta yazarı William Gay’in kült romanı: Ebedi Ev

Amerikalı yazar William Gay, ilk romanı Ebedi Ev’i 1999 yılında, 58 yaşındayken yayımladı. Uzun yıllar boyunca yazdıklarını Cormac McCarty dahil yalnızca bir avuç insanla paylaştı. Ebedi Ev kısa sürede büyük bir başarı elde ederek kült statüsüne yükseldi.

William Gay, Cormac McCarty ve William Faulkner gibi Amerikan edebiyatının büyük yazarlarıyla karşılaştırıldı. Güney Gotik’in en değerli temsilcilerinden biri olarak gösterildi.

Ebedi Ev, babası korkunç bir şekilde öldürülen Nathan Winer’ın, içki kaçakçısı Dallas Hardin’in ve olayları ormandaki kulübesinden sessizce izleyen William Tell Oliver’ın hikayesidir.

William Gay, bu romanında insanın en bilinmeyen, en kötü ve aynı zamanda en saf yönlerini açığa çıkarıyor. 1940’lı yılların içler acısı görünümünü kusursuz bir üslupla anlatıyor. Talihsizliğe, ölüme, yalnızlığa ve felakete maruz kalanlarda büyük sıkıntı yaratabilecek kurtuluş umudunu konu alan, hiç bitmesini istemeyeceğiniz bir edebiyat şöleninin konuğu olacaksınız.

Yazar hakkında…

1941 yılında Tennessee’de doğan William Gay, liseyi bitirdikten sonra ABD Donanması’na yazıldı ve Vietnam Savaşı’na katıldı. On beş yaşında yazmaya başladı ama geçimini marangoz ve ressam olarak kazandı. Hayran olduğu Cormac Mccarthy ile dostluk kurması onu edebiyata yakınlaştırdı.

William Eşcinsel

Hep yazdı ve üretti…

McCarthy ile sık sık buluşuyor, yazılarını ona okutuyor, usta yazardan tavsiyeler alıyordu. 15 yaşından beri yazıyor olmasına rağmen, iki öyküsünün edebiyat dergilerinde yayımlandığı 1998 yılına kadar hiçbir şey yayınlamamıştı.

1999 yılında ilk romanı Ebedi Konut yayımlandı. Gay, bu romanıyla James A. Michener ödülünü kazandı ve ünlü oldu. 2012’deki ölümüne kadar yazmaya devam etti.

Kitaptan bir tat..

Meraklı okuyucular için kitaptan kısa bir alıntı sunuyoruz;

Thomas Hovington arka bahçede yürürken bir ses duydu, taşıdığı yem torbasını yere attı ve sanki büyülenmiş gibi orada durdu. Bu, sanki ayaklarının altında bir yerden, toprağın derinliklerinden geliyormuş gibi gelen garip bir sesti; dişlerinin arasında hissettiği ve arkasındaki cilasız pencere camlarının tıkırdadığını duyduğu donuk bir sesti bu. Hovington
Ben hareketsiz dururken ses yeniden geldi, derenin kolunun aşağısından geliyordu, büyük yuvarlak taşlar yerdeki bölünmüş koridorlarda yuvarlanıyordu ya da yerdeki boşluklarda şiddetli bir fırtına esiyordu, şimşekler görünmez olanı aydınlatıyordu. karanlık, eğik ve nemli mezarlar, yeryüzünün yüzeyi gök gürültüsünün yankılarıyla doluydu.
Titriyordu.

Sayfa için iletişim:

[email protected]

haber-selcuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu