Haber

BMGK’de ‘Gazze’ oylaması: Rusya ve Çin, ABD’nin karar tasarısını veto etti

Rusya ve Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) ABD’nin, Ekim 2023’ten bu yana İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’deki tüm rehinelerin serbest bırakılmasıyla bağlantılı olarak acilen ateşkes talep eden karar tasarısını veto etti.

RUSYA: REFAH’A OPERASYONA YEŞİL IŞIK İÇERİYOR

Reuters haber ajansının aktardığına göre, ABD’nin bugün oylanan karar tasarısı, sivillerin korunması ve insani yardım geçişlerinin sağlanması için yaklaşık altı haftalık bir ‘derhal ve sürdürülebilir’ ateşkes çağrısında bulunuyordu. Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, oylama öncesinde tasarının ‘son derece politize’ olduğunu ve İsrail’in ‘Refah’ta askeri bir operasyon başlatmasına etkin bir biçimde yeşil ışık’ yaktığını savundu. İki daimi üyenin tasarıyı veto etmesiyle, ABD’nin teklifi BMGK’den geçemedi.

Kararın veto edilmesinin ardından BMGK’de konuşan ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, “Konseyin büyük bir çoğunluğu karar lehine oy kullandı ancak maalesef Rusya ve Çin veto (hakkını) kullanmaya karar verdi” dedi. Thomas-Greenfield, oylama öncesi yaptığı açıklamada, tasarının geçmemesini ‘tarihi bir karar’ olarak nitelendirmişti.

TASARIDA NE VARDI?

Gazze’de sağlanacak 6 haftalık ateşkesin sürdürülebilir ateşkese çevrilmesinin önemine işaret edilen tasarıda, ‘Hamas ve diğer terörist ve aşırıcı grupların Filistin halkını temsil etmediği’ ve Hamas’ın ‘bazı üye ülkelerce terör örgütü ilan edildiğine’ dikkat çekiliyordu. Gazze’nin 1967’de işgal edilen toprakların bir parçası olduğu vurgulanan karar tasarısında, iki devletli çözüme destek veriliyordu. Karar tasarısında, şöyle deniyordu:

“Tüm taraflarda sivilleri korumak için acil ve sürdürülebilir bir ateşkesin sağlanması, gerekli insani yardımın sevkiyatı, çekilen acının azaltılması ve söz konusu ateşkesin geri kalan tüm esirlerin serbest bırakılmasıyla birlikte sağlanması önem taşıyor.”

Söz konusu ateşkesin çatışmaları daha sürdürülebilir bir şekilde durdurmak için koşulların yaratılması bakımından fırsat olarak görülmesi gerektiği kaydedilen karar tasarısında, bu yönde diplomatik çabaların artırılması talep ediliyordu. Tüm taraflara uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuka uyma çağrısı yapılan tasarıda, siviller ve sivil altyapının korunması ile insani yardım erişiminin sağlanması isteniyordu. Gazze’de sivil halkın zorla yerinden edilmesine karşı çıkılan karar tasarısında, bunun uluslararası hukuk, uluslararası insancıl ve insan hakları hukukunu ihlal edeceği ifade ediliyordu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

kartepehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu