Haber

Bu bir şaka mı? 5 Kişiyi Mezara Gömen OceanGate’in Kurucu Ortağı Şimdi de Bin Kişiyi Venüs’e Gönderiyor!

Eminim ki OceanGate şirketini duymayan çok az kişi kalmıştır. Titanic batığına gezi düzenleyen firmaya ait Titan denizaltısı, geçen ay 5 kişinin mezarı oldu. Tüm dünyada yankı uyandıran olayın ardından yansımalar gün geçtikçe arttı. Halen dalışlarına devam eden OceanGate firması, ‘Yok artık!’ dedi. bir adım geldi. OceanGate şirketinin kurucu ortağı Guillermo Söhnlein, 2050 yılına kadar tam bin kişiyi Venüs gezegeninin atmosferinde yaşamaları için uzaya göndermeyi planladığını açıkladı.

Ayrıntıları merak mı ediyorsunuz? İçeriğimize hoş geldiniz…

Öncelikle trajik olaya aşina olmayanlar için kısa bir özet geçelim. OceanGate şirketinin denizaltısı ‘Titan’, Titanic’in enkazına ziyaretler düzenliyordu.

18 Haziran sabahı dalışa başlayan denizaltının ana gemi ile bağlantısı kesildi. Atlantik Okyanusu’nun karanlık sularında kaybolan Titan denizaltısı, dördüncü günün sonunda patladı.

Dalış sırasında feci bir şekilde patlayan Titan, 5 maceracıya mezar oldu. Tüm olaylar an be an takip edildi.

Şirketin Titanik batığı seferlerini iptal etmesi beklenirken, resmi internet sitesinde geleceğe yönelik seyahat planlarının devam ettiği fark edildi. Haziran 2024’te iki sefer yapacağı görüldü.

Kişi başı 250 bin dolardan seferlerine devam edeceği iddia edilen şirket, sonunda tüm arama ve ticari faaliyetlerini askıya aldı.

Adı tüm dünyada skandallara karışan OceanGate şirketi hakkında çeşitli iddialar ortaya atıldı. Ünlü şirketin yeni projelere devam edeceği haberi çok kısa sürede yayıldı.

Tam ‘Yok canım bu kadar vahim bir olay olmuşken bu hangi proje’ dediğimizde iddialar doğru çıktı.

Titan denizaltısının ait olduğu OceanGate şirketinin kurucu ortağı Guillermo Söhnlein, yeni projesini açıkladı. Insider’a konuşan Söhnlein, 2050 yılına kadar Venüs’ün sülfürik asit bulutlarında 1000 kişinin yaşadığını görmek istediğini açıkladı.

Yeni projeyle ilgili ‘göründüğü kadar çılgınca olmadığını’ açıklayan Söhnlein’ın açıklamaları herkesi şaşırttı.

‘Dünya’nın ikizi’ olarak tanımlanan Venüs gezegeninin insan yaşamı için elverişli olmadığını itiraf eden iş insanı, ‘Venüs’e gitmekten bahsederken kesinlikle haklısınız. “Bu, uzay endüstrisi dışında, endüstri içinde bile kafa karışıklığına ve endişeye neden olabilir” dedi.

Söhnlein, Titan kazasının hırsını azaltmasına izin vermediğini ve insanlığın yeniliğin sınırlarını zorlamaya devam etmesi gerektiğini savunuyor.

11 yaşından beri insanlığı çok gezegenli bir tür haline getirmek istediğini söyleyen Söhnlein, ‘Venüs’e gitmekten bahsettiğinizde kesinlikle haklısınız, uzay endüstrisi dışında kaşları kaldırıyor. Ve havacılık endüstrisinde bile kaşları kaldırıyor’ dedi.

Güneş sistemindeki en sıcak gezegen olan Venüs, karbondioksitle dolu bir atmosfere sahiptir. Bir zamanlar yüzey sıcaklığı bir kurşunu eritebilir ve kurşunun bulutlarından sülfürik asit yağabilirdi.

Ünlü iş adamı, bulutlardaki sülfürik aside dayanabilecek bir uzay istasyonu tasarlanırsa Venüs’ün atmosferinde bir gün binlerce insanın yaşayabileceğini savunuyor.

Yüzen bir koloninin 2050 yılına kadar Venüs atmosferinde 1.000 kişiyi barındırabileceğini söylüyor, ancak bunun tam olarak nasıl olacağı daha az net.

Titan denizaltı faciasının ardından tüm gözler üzerine çevrilen şirketin projesi için net bir tarih verilmedi.

Peki bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu