Haber

Çin Savunma Bakanlığı: Çin Ordusu Çin’in Egemenliğini ve Toprak Bütünlüğünü Kararlılıkla Koruyacak

PEKİN, 6 Nisan (Xinhua) — Çin Ulusal Savunma Bakanlığı sözcüsü Perşembe günü Tayvan cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen’in ABD’ye yaptığı “geçiş” gezisi hakkında konuştu. Açıklamanın tam metni aşağıdadır:

Amerika Birleşik Devletleri ile Tayvan arasındaki herhangi bir resmi etkileşime ve Tayvan yetkililerinin herhangi bir isim veya bahaneyle Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı herhangi bir ziyarete şiddetle karşı çıkıyoruz. ABD tarafının, tek Çin ilkesini ve Çin ile ABD arasında imzalanan üç ortak deklarasyonu ihlal eden Demokratik İlerleme Partisi yetkilileriyle herhangi bir temasına şiddetle karşı çıkıyoruz.

ABD tarafını, Tayvan konusunda Çin’e verdiği resmi siyasi taahhüdü yerine getirmeye çağırıyoruz. ABD tarafı, Çin’in iç işlerine bariz müdahaleyi durdurmalı ve Tayvan ile resmi etkileşimini durdurmalıdır. ABD tarafı, Tayvan ile bağımsız alışverişini bir sonraki seviyeye taşımayı, tek Çin ilkesini karartmayı ve içini boşaltmayı da bırakmalıdır.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, sorumluluklarının ve görevlerinin farkındadır ve her zaman yüksek alarm durumundadır. Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Tayvan Boğazı’nda Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü, barış ve istikrarını kararlılıkla koruyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu