Yaşam

Diorama Sanatçısı Didem Kalaycı’nın Eserleri

Ülkemizde birbirinden farklı alanlarda yeteneğini sergileyen ve eşsiz yapıtlarıyla bizleri büyüleyen çok sayıda sanatçı bulunuyor. Bu bağlamda illüstrasyonlardan göz alıcı mimari dizaynlara, gülmekle ağlamak ortasında bırakan karikatürlerden hipnotize eden NFT’lere kadar birbirinden çeşitli alanda eşsiz çalışmalar gördük.

Şimdiyse yeniden ülkemizden bir isim olan ve diorama sanatını icra eden Didem Kalaycı’ya odaklanıyoruz. Küçük yerler ve nesneler ortaya koymasına karşın ayrıntılardan taviz vermeyen sanatkarın, buna ek olarak ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyacak olan teşebbüsü de bulunuyor.

Eski bir televizyonun içine yerleştirilen, terk edilmiş CD dükkanı. Görüntüsüne buradan ulaşabilirsiniz

()

Bu dövme stüdyosunda ufak detayların bile atlanmamış olması göze çarpıyor. Lavaboya bakınca bile bunu görebiliyoruz

()

()

Burada ise Pera Palas otelinde bulunan ve Agatha Christie’nin de birçok kez konakladığı 411 numaralı oda var:

()

()

()

Sanatçının öne çıkan başka çalışmaları:

Hiçbir evlenme teklifinin reddedilemeyeceği yüzük

()

Oldukça tatlı duran minyatür bilardo masası

()

Michael Myers’ın Evi

()

Diaspora film setinin içinde gördüğümüz, ütü ve ütü masası

()

Sanatçının şimdiki gayesi, diorama sanatını sinemayla buluşturmak

Başta bahsettiğimiz ‘ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan’ teşebbüs de bu. Kalaycı’nın direktörlük ve senaristlik misyonlarını üstlendiği Diaspora isimli kısa sineması, ülkemizde minyatür bir sette çekilen birinci kısa sinema olma unvanını elinde tutuyor olacak.

Söz konusu sinemada göçmen bir Türk ailenin, kendilerine yabancı olan öteki bir yerde alışkanlıklarıyla yaşama mücadelesine tanıklık edeceğiz. Ana karakterimiz ise bu ailenin çocuğu olacak. Yaşanan bu dertler ise karakter ve diyalog olmadan, mekânlar aracılığıyla izleyiciye aktarılacak ve karakterin hem çocukluğunu hem de yaşlılığını içeren bir öykü anlatılacak.

()

Koca dünyaları her bir ayrıntısıyla minyatüre sığdırıp bu minyatür yerler aracılığıyla öykü anlatma girişimi epey cesurca. Kelam konusu sinemanın gelişimine ve gruba katkı sağlamak isterseniz hem destek fonunu görebileceğiniz hem de sinema hakkında daha ayrıntılı bilgileri görebileceğiniz Fongogo sayfasına buradan göz atabilirsiniz.

Sanatçının Instagram ve Twitter adreslerine ilgili temaslardan ulaşabilirsiniz.

Ülkemizden öbür diorama sanatkarları:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu