Ekonomi

Erdoğan konuştu, borsa kapandı, gözler faiz kararında

Birol BOZKURT

Borsa İstanbul, Kahramanmaraş depreminin ardından ilk kez iflas etti. Haftanın ilk iki gününde yüzde 6’nın üzerinde yükselen Borsa İstanbul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti küme toplantısında İsrail’e yönelik sert açıklamalarının da etkisiyle düşüşe geçti.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Türkiye’nin İsrail’le Akdeniz’de ortak güç arama planlarından vazgeçtiği ve Avrupa’ya gaz ihraç ettiği yönündeki haberler endekste satışları hızlandırdı. Borsa İstanbul, BIST 100 endeksindeki kayıpların yüzde 7’yi aşması üzerine Endeks Bağlantılı Devre Kesici Sisteminin devreye girdiğini ve borsadaki tüm satırlarda işlemlerin ikinci kez süresiz olarak durdurulduğunu duyurdu.

Böylece BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre yüzde 7,08 kayıpla 7.424,97 puana geriledi. Endeks gün içerisinde 8.084 puana kadar yükselmişti ancak haberlerin etkisiyle bu seviyesini koruyamadı. Merkez Bankası’nın bugünkü faiz kararının piyasaya destek verip vermeyeceği izlenecek. Borsa tarafında sert geri çekilmeler yaşansa da döviz tarafında ciddi bir oynaklığın olmadığı gözlendi.

“Faiz kararı öncesi düzeltme olarak görülebilir”

Seçimlerin ardından borsanın neredeyse ikiye katlandığına dikkat çeken Cet Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş, “Borsalarda mayıs ayından itibaren başlayan ralliyle BIST-100 endeksi 4.580 seviyesinden 3 Ekim itibarıyla 8.500 seviyesinin üzerine çıktı. seviyeleri.

Ekim ayındaki mevcut seviyeleri sindirmeye çalışırken, son 4 aydaki %85’lik yükselişin ardından BIST-100 endeksinin bugün itibarıyla 7.424 seviyesine gerilediğini görüyoruz. Bu düşüşü, faiz kararı öncesi Pazartesi ve Salı günü yaşanan hızlı yükselişin ardından hafif bir düzeltme olarak görüyoruz.

20 Ekim itibarıyla açıklanmaya başlayan 3. çeyrek mali sonuçlarının da etkisiyle Borsa’da yeniden hareketlenme olabileceğini düşünüyoruz. 12 aylık BIST-100 Endeksi hedefimiz 11.000 civarında olup endeks aralığı ise 20.000’dir. Bu yılın sonu için kabaca 8.000-9.500 düşünülebilir. “7.000-7.500 aralığı aşağı yönlü risk olarak söylenebilir” dedi.

Borsada beklentiler neler?

Dinamik Yatırım Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, Borsa İstanbul’da uzun vadede gidişatın olumlu olduğunu belirterek, “Ancak endeksimizdeki yoğun kredi pozisyonları ve artan hisse fiyatlarıyla birlikte yaşanan likidite kaybının kâr satışlarının artmasına neden olduğunu düşünüyoruz. biraz sert.

Bu durum kötüleşmezse Borsa İstanbul’un yönünün de bozulmayacağını düşünüyoruz. 8.000 seviyesini yukarı yönlü fiyatlamanın ivme kazanması için önemli bir seviye olarak görüyoruz. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanırsa sırasıyla 8.400-8.500 ve 9.000 seviyeleri hedeflenebilir. Olası bir çekilme durumunda 7.500 ve 7.400 desteklerini takip edeceğiz.

TCMB, yıl sonunda yapılacak seçimlere kadar faiz oranlarını 500 baz puan daha artırabilir. Bu tek bir atılımla ya da modüler bir biçimde gerçekleşebilir. “Bu konjonktürde yıl sonuna doğru jeopolitik risklerin bulunmadığı göz önüne alındığında, kısa vadede 8.000 seviyesinin korunması halinde 9.000 seviyesinin görülebileceğini düşünüyoruz” dedi.

“Savaş altına giden yolu açıyor”

Altın tarafında ise savaşın etkisiyle başlayan hareketlilik devam ediyor. Jeopolitik risk başlığı altında güvenli liman dediğimiz unsurun ve dolayısıyla jeopolitik riskin kasım ayında işe yaradığının altını çizen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Sevimli Sarı, “Rusya ve Ukrayna ile başlayan süreç artık Ortada belirdi. Doğu. Halen diplomasi yoluyla çözülebilen ve kontrol altında olan bir süreçten bahsedebiliriz. Ancak insani suç ölçeğinde olayların yaşanması savaşın yayılabileceği beklentisini de canlı tutuyor.

Özellikle farklı ülkelerden partilerin ortaya çıkıp çıkmayacağı ve savaşın ne kadar süreceği gibi pek çok soru işareti var. İsrail’in savaş ilan ettiği günden bu yana altın yüzde 8’den fazla değer kazandı. Belki üst tepkinin daha güçlü olmasını bekleyebilirdik. Ancak riskli varlıklardan kaçış, tahvil faizlerindeki yükseliş ve dolar endeksindeki değerlenme, altına girişin önünde engel oluşturuyor.

FED ve faiz politikalarına baktığımızda hala altın üzerinde baskı oluşturan temel neden olarak görünüyor. Son haftalarda gelen bilgilere baktığımızda faiz artırımının rafa kaldırıldığını tarım dışı istihdamdan, perakende satışlardan ve FED üyelerinin konuşmalarından anlıyoruz. Ancak faiz gündemi ertelenmedi. Teknik olarak ons ​​başına 1.950 dolar seviyesi destek, 2.000 seviyesi ise direnç olarak takip edilecek. 2.000 dolar seviyesinin üzerinde yeni zirveler görebiliriz. “Çünkü Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte jeopolitik risk düğmesine zaten basıldı” dedi.

“Gram altının gidecek çok yolu var”

Gram altın tarafını da değerlendiren Sevecen Sarı, şunları söyledi; “Gram altının hem ons altın hem de dolar bazında kat etmesi gereken çok yol var. Birkaç çarpıcı hesaplama yapmak gerekirse, ons altın 2100 dolar ise dolar 28 lira olsa bile gram altın seviyesi 1880 TL, ons altın 2200 TL ise gram altın seviyesi 1970 TL olabiliyor. . Elinde altın olanlar için bekleme zamanı gelmişken, yeni altın alacaklar için de TCMB’nin faiz kararıyla düşüşe geçmesi muhtemel doların altında alım fırsatı yaratması mümkün olabilir. Gram altında 1650 – 1700 TL güçlü bir destek bandı olarak takip edilebilir.”

SEB gelecek yıl TL’nin değerinde önemli bir düşüş bekliyor

SEB Gelişen Piyasalar (EM) Baş Stratejisti Erik Meyersson’a göre, Türkiye’de enflasyonun yeni ekonomik yönetimine rağmen, siyasi kısıtlamalar nedeniyle kurum, Türk lirasındaki değer kaybının gelecek yıl da devam etmesini bekliyor. Kurumun Emerging Markets Explorer Ekim 2023 raporunun Türkiye bölümünde, yerel seçim yaklaşımının politika sıkılaştırmanın süresi ve kapsamının daha sınırlı olacağı anlamına geldiği belirtilirken, “Lira üzerindeki değer kaybı baskısı büyük ölçüde hafifledi” denildi. piyasa dışı ölçümlere göre, ancak gelecek yıl önemli bir değer kaybı olacağını öngörüyoruz.” Söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu