Ekonomi

İki milyarder yatırımcının tahvillerinde ‘U dönüşü’

Pershing Square Capital Management Kurucusu Bill Ackman, sosyal medya paylaşımında artan küresel riskler karşısında ABD tahvilleri karşısındaki pozisyonuna son verdiğini belirtti.

Ackman Twitter’da şunları yazdı: “Dünyada mevcut uzun vadeli faiz oranlarıyla tahvillere karşı açık pozisyon vermek çok fazla risk taşıyor.” “Ekonomi son verilerin gösterdiğinden daha fazla yavaşlıyor” dedi.

Pimco Kurucusu Bill Gross, yıl sonunda resesyon yaşanacağı beklentisiyle kısa vadeli SOFR vadeli sözleşmeleri satın aldığını belirtti. Gross, Fed’in faiz oranlarına ilişkin son rehberliğine atıfta bulunarak, “‘Daha uzun, daha yüksek’ söylemi geçmişte kaldı” diye yazdı.

İki ünlü yatırımcının pozisyon değişikliği, getirilerin yeni zirvelere ulaşması ve ardından sert düşüşler yaşamasının ardından geldi.

Pazartesi günü ABD 30 yıllık tahvil getirisi yüzde 5,18 ile zirve yaptıktan sonra 21 baz puan düştü. 10 yıllık tahvil getirisi Pazartesi günü 16 yıl aradan sonra ilk kez yüzde 5 seviyesini aştıktan sonra 19 baz puan düştü.

Bloomberg Küresel Kümülatif Tahvil endeksi, 2022’de endeksin yüzde 17 düştüğü gibi bu yıl da yüzde 4,8 kayıp yaşadı. Bu bilgi, Ackman gibi tahvil kötümserlerinin son yıllardaki tahvil satış dalgasından faydalandığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu