Haber

İran’dan İngiltere ve AB ülkelerinde 13 kurum ve 23 kişiye yaptırım kararı

İran Dışişleri Bakanlığıinternet sitesinde yayınlanan açıklamada, İngiltereVe ABÜlkelerinde 13 kurum ve 23 üst düzey kişiye yaptırım uygulandığı bildirildi.

Açıklamada, söz konusu yaptırım kararının ilgili makamların onayı doğrultusunda ve karşılıklılık ilkesine dayalı olarak alındığı belirtildi. bilgi yaymak ve ülkeye yönelik yaptırımların tırmanmasına katkıda bulunmak gibi gerekçeler sıralandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 13 kurum ve 23 kişiye “vize yasağı, İran’a giriş yasağı ve İran’daki varlıklarına el konulması” da dahil olmak üzere yaptırım uygulandığı belirtildi.

Yaptırımlara tabi kurumlar arasında NATO Avrupa Yüksek Müttefik Komutanlığı (SACEUR), Alman Ordusu Ulusal Komutanlığı ve Genel Uzay Operasyonları Bölümü ve Alman silah şirketi Maffei Wegmann Kraus yer alıyor.

Yaptırım uygulananlar listesinde Kadın-Erkek Eşitliği Bakanı Isabelle Rome, Fransa Sanayi Bakanı Roland Lescure, Alman Milletvekili Roderich Kiesewetter, Alman Milletvekili Renata Alt, Alman Silahlı Kuvvetleri Komutanı Stuart Irwin yer alıyor. İngiltere’den Kraliyet Deniz Hava Üssü ve İngiltere’den Birleşik Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Philip Dennis gibi isimler dikkat çekti.

AB yaptırımları

Avrupa Birliği, İran’da Mahsa Emini’nin ölümünün ardından başlayan gösterilere kolluk kuvvetlerinin müdahalesi nedeniyle 20 Şubat’ta aralarında İran Kültür ve İrşad Bakanı Muhammed Mehdi İsmaili ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Nuri’nin de bulunduğu 32 kişi ve 2 kuruluşu organize etti. ve göstericilere verilen ölüm cezaları. yaptırım kararı aldı.

Yaptırımlar arasında listedekilerin mal varlıklarının dondurulması, AB ülkelerine seyahatlerin yasaklanması ve bu kişi ve kuruluşlara sağlanan fonların engellenmesi yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu