Haber

Kazakistan ile Fransa Arasında Stratejik Maden İşbirliğine Yönelik Ortak Niyet Bildirisi İmzalandı

Kazakistan ile Fransa arasında “stratejik madenler” alanında işbirliğine yönelik ortak niyet beyanı imzalandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Kazakistan’a resmi bir ziyarette bulundu.

Macron, başkent Astana’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda’da Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomert Tokayev tarafından törenle karşılandı.

Önce bizzat, ardından heyetler arası uzun toplantıyla bir araya gelen Tokayev ve Macron, ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Tokayev, 15 yıl önce Kazakistan ile Fransa arasındaki ilişkilerin “stratejik ortaklık” düzeyine çıkarıldığını hatırlatarak, “Ortak hedefimiz, dostluk ve karşılıklı desteğe dayalı iş birliğini daha da güçlendirmektir.” söz konusu.

Bu ziyaretin bu bağlamda özel bir değer taşıdığına işaret eden Tokayev, bugün Macron’la yaptığı görüşmede ikili bağların güçlendirilmesi yönünde somut anlaşmalara varıldığını belirtti.

Tokayev, Fransa’nın en büyük ticaret ortaklarından biri olduğunu kaydederek, “Bu yılın 8 ayında karşılıklı ticaret hacmi yüzde 21 artarak 2,7 milyar dolara ulaştı. Fransa’dan son 15 yılda yaklaşık 18,7 milyar dolarlık yatırım geldi.” yıllar.” sözlerini kullandı.

Halihazırda enerji, nükleer sanayi, madencilik, makine mühendisliği, inşaat, uzay sanayi ve ilaç üretimi sektörlerinde önemli projelere imza attıklarını belirten Tokayev, ülkede 170’den fazla Fransız sermayeli şirketin faaliyet gösterdiğini belirtti.

Tokayev, bugün Kazakistan ve Fransa’nın “stratejik madenler” alanında iş birliğine yönelik ortak niyet beyanı imzaladığını belirterek, “Bu, günümüzün zorlu jeopolitik ve jeoekonomik koşullarında özellikle değerlidir.” dedi.

Toplantıda yeşil ekonomiye geçiş ve iklim değişikliği konularını da ele aldıklarını kaydeden Tokayev, Kazakistan’ın Fransa’nın girişimi Tek Gezegen Zirvesi çerçevesinde birlikte çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

“Fransız şirketlerinin Kazakistan’daki varlığını genişletmek istiyoruz”

Macron, davetinden dolayı Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’e de teşekkür ederek, iki ülkenin birçok konudaki tutum benzerliğine dikkat çekti.

Kazakistan’ın coğrafi konumu ve geniş topraklarıyla kilit bir ülke olduğuna işaret eden Macron, bu bağlamda iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin önemine değindi.

Macron, Fransız şirketlerinin Kazakistan’daki varlığını genişletmek istediklerini, özellikle enerji ve havacılık sektöründe iş birliğine önem verdiklerini kaydetti.

Kazakistan’ın küresel gıda güvenliğinde önemli bir rol oynadığını belirten Macron, “Şap hastalığına karşı aşı üretimini kapsayan bir projeyle ilgili bu yönde önemli bir anlaşmaya imza attık.” İfadesini kullandı.

Toplantıda yeni bölgesel ve uluslararası konulara değinen Tokayev ve Macron, çatışan taraflara krizi barışçıl ve diplomatik yollarla çözme çağrısında bulundu.

Kazakistan ile Fransa arasında Fransız Kalkınma Ajansı Kümesinin kurulması ve işletilmesine ilişkin anlaşma, Kazakistan’da uluslararası Fransız okullarının açılması ve orta okullarda Fransızca öğretilmesine ilişkin anlaşma, “stratejik madenler” alanında işbirliğine ilişkin ortak niyet beyanı, anlaşma Şap hastalığına karşı aşı üretiminin lokalizasyonu hakkında. Anlaşma, 1 GW enerji toplama kapasiteli rüzgar santrallerinin inşası için ortak şirket kurulmasını ve demiryolu ekipmanları üretimi alanında yatırım anlaşmasını içeriyordu.

goksun-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu