Ekonomi

KFMIB Başkanı Sabır’dan fındık üretiminde değişim vurgusu

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yürütme Konseyi Başkanı Hasan Osman Sabır, üretici takviyelerinin artırılması gerektiğini ancak bunun küçük üreticiler şeklinde bahçeleri birleştiren, iyi tarım yapan ve iyi tarım yapanlar şeklinde farklı kriterler üzerinden yapılması gerektiğini belirtti. zorlu arazi koşullarında üretmektedir.

Sabır, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin fındık üretiminde başı çektiğini ancak son yıllarda üretimin düştüğünü söyledi.

Fındıkta üretici katkı maddelerinin daha aktif bir şekilde dağıtılması, en iyi tarım uygulamalarının teşvik edilmesi ve fındık bahçelerinin analiz teklifi olarak birleştirilmesi gerektiğini kaydeden Sabır, uluslararası pazarda rekabet avantajını sürdürmek için fiyat politikalarının gözden geçirilmesi ve ihracatın desteklenmesinin önemine vurgu yaptı. .

2023 yılının üretici, esnaf ve ihracatçılara hayırlı olmasını dileyen Patience, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2023 sezonu müdahale alım fiyatını kısa bir süre önce açıkladığını hatırlattı.

Fındığın yüzde 80’i ihraç edilen bir tarım ürünü olduğunu belirten Sabır, Türkiye’nin dünya fındık üretiminin yüzde 65-70’ini gerçekleştiren lider ülke olduğunu kaydetti.

Geçmiş yıllardaki üretim tedbirleri, yaşanan sorunlar ve yapılması gerekenler hakkında görüşlerini paylaşan Sabır, sendika olarak son 20-25 yıldır yaptıkları analizleri analizlerle gerekli mercilere sunduklarını ifade etti. teklifler.

Patience, aynı bölgede bakımlı bir bahçeden dekara 200-250 kilogram ürün elde edilirken, bakımsız bahçelerde bu miktarın 70-80 kilograma kadar düşebileceğinin altını çizdi:

“Bu nedenle verimi artıran üretici, nereden bakarsanız bakın aslında ürününü en az yüzde 50 daha az maliyetle üretiyor. Bu da ancak iyi tarım uygulamalarıyla mümkün. Ama bunu yapacak kişi gerçekten de Türkiye’de yaşayan bir üretici olabilir. Bölünen bahçelerin bu verimi alması mümkün değil.Acilen fındık kanunu çıkarılarak bahçelerin birleştirilmesine büyük miktarda teşvik verilmeli, birleştirmeyenler teşvik sisteminin dışında bırakılmalıdır. .

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilere verilen doğrudan gelir takviyesinin artırılması gerektiğine işaret eden Sabır, bir ölçek belirlenerek artırıcı bir takviye mekanizmasıyla bahçe birleşmesi teşvik edilmesi gerektiğini anlattı.

Sabır, üretici takviyelerinin artırılması gerektiğini ancak bunun küçük üreticinin bahçeleri birleştirmesi, güzel ekim yapması, ağır arazi tabanlarında üretim yapması gibi farklı kriterler üzerinden yapılması gerektiğini vurguladı.

Patience şu değerlendirmede bulundu:

“İhracat pazarı için, diğer üretici ülkelerle rekabet edebilirliğe yönelik politikalar oluşturulmalı, her yıl alımlara müdahale etmek yerine, ihracat pazarını kaybetmeyecek şekilde maksimum miktarda ürünün ihracatını destekleyecek fiyat mekanizmaları oluşturulmalıdır. Dolara endeksli bir fiyat ile 2019 yılı orta vadede fiyatlar yukarı yönlü istikrara kavuşacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu