Haber

‘Nükleer’ skandalına tepkiler yağıyor! Suudi Arabistan’dan açıklama!

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İşgalci İsrail hükümetindeki bir bakanın (Eliyahu) abluka altındaki Gazze Şeridi’ne nükleer bomba atılmasına ilişkin yaptığı aşırıcı açıklamaları en güçlü şekilde kınıyoruz.”ifadelerine yer verildi.

Bu ifadelerin “İsrail’deki hükümet üyeleri arasındaki aşırılık ve barbarlığın etkisini gösterdiğine” dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi: “İsrail Bakanı’nın hükümetteki görevinden derhal uzaklaştırılmaması ve sadece üyeliğinin dondurulması, İsrail’deki terörün boyutlarını göstermektedir. İsrail hükümetinin tüm insani, ahlaki, dini ve hukuki standartlar ve değerler konusundaki bilgisizliği.” yansıtır.” denildi.

ÜRDÜN’DEN DE AÇIKLAMA OLDU

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsrail Bakanı’nın “nükleer bomba” ihtimaline dikkat çeken açıklamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İsrailli Bakan’ın nükleer bomba atma ihtimalinden bahsetmesinin “ırkçı ve provokatif” olduğu vurgulandı. Soykırım ve nefret suçu sayılan bu tür açıklamalar, katliamlara ve savaş suçlarına açık bir tahriktir.”belirtildi.

Açıklamada, “Bu tür açıklamaların Gazze halkına karşı suçları teşvik etmenin yanı sıra, uluslararası hukukun da açık bir ihlali olduğu” belirtildi.

Gazze’deki Filistin hükümeti, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni (ICC), İsrail’in aşırı sağcı Miras Bakanı Amihai Eliyahu’nun Gazze’ye yönelik “nükleer bomba” açıklamasını “İsrail’in işlediği savaş suçlarını kabul ettiğinin kanıtı” olarak kullanmaya davet etti. .

NE OLDU?

İsrailli aşırı sağcı Bakan Eliyahu, bir radyo programında nükleer bomba kullanımının Gazze için olasılıklardan biri olduğunu söyledi.

SÜRESİZ OLARAK ASKIYA ALINDI

Bu açıklamanın ardından Başbakan Binyamin Netanyahu, Eliyahu’yu kabine toplantılarından süresiz olarak uzaklaştırdı.

Eski Başbakan Yair Lapid, Netanyahu’yu Eliyahu’yu görevden almaya davet etti.

Gazze Şeridi’yle ilgili skandal sözlere gelen tepkilerin ardından bir adım geri çekilen Eliyahu, nükleer bombayla ilgili açıklamasının “mecazi” olduğunu savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu