Haber

Ömer Fethi Gürer: Tüm Taşeronlara ve Sözleşmelilere Kadro Verilmeli

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açıklanan kamuda sözleşmelilere takım çalışmasının belirsizlikler içerdiğini ve kapsayıcı olmadığını belirtti. Gürer, “Kamuda modern köleliğe dönüşen taşeron, yanında çalıştırma uygulaması sonlandırılıp tüm taşeronda çalışanların kadrolu olarak bulundukları kurumların kadrosuna alınması gerekiyor. Yine kurumlarda sözleşmeli olarak çalışanların da kadro haklarıdır. Tamamına kadro verilmesi de şarttır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün kabine toplantısının akabinde açıkladığı kamuda kontratlı olarak çalışanlara takım verilmesi tarafındaki çalışmayı kıymetlendirdi. Husus ile ilgili bugün bir açıklama yapan Gürer, şunları söyledi:

“ÖNEMLİ BİR KESİM BUNDAN FAYDALANAMIYOR”

“Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarları periyodunda çalışma hayatı ile ilgili ne vakit bir düzenleme yapılsa kesinlikle bir tarafı eksik bırakılır. Orada muhakkak bir kesim bu çalışmanın dışında tutulur. Yeniden o denli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan sözleşmelilere takım hakkı ile ilgili düzenlemede değerli bir kesim bundan faydalanamıyor. Kontratlı sanatçı, Meclis danışmanı, sıhhat yöneticisi ve tamamı kontratlı kurum çalışanlarının yanında kontratlı askeri işçi ile akademik çalışana takım verilmiyor.

“KADRO DÜZENLEMESİNDE AYRIMCILIK YAPILMAMASI GEREKİR”

3 yıllık bir bekleme mühletinin sonunda aday memur olarak çalıştırılıp takım verileceği açıklanan bir kesim de var. Bu türlü ayrıştırma yapmalarının münasebeti anlaşılabilir değil. Kontratlı şayet bir kurumda çalışıyorsa tümünün tıpkı haklardan yararlanıp tamamının takıma alınması gerekir. Takım düzenlemesinde ayrımcılık yapılmaması gerekir. Mali yönetimlerde yapılan bu düzenlemenin öteki kurum ve kuruluşlarda da tıpkı formda yapılması gerekir. Ayrıyeten belediyelerde süreksiz mevsimlik emekçilerle belediye şirket emekçilerinin de takımlarının verilmesi koşul. Bununla ilgili de açıklamada bir düzenleme yer almıyor. Sözleşmelilerle ilgili kapsamlı bir çalışma değil, sonlu bir kısmı takım verilerek ‘Biz bu işi yaptık’ noktasına olayı taşıyorlar.

“TÜM TAŞERONLARA VE SÖZLEŞMELİLERE KADRO VERİLMELİ”

Türkiye’de kurumlarda çalışan tüm sözleşmeli personelin mutlak suretle kadrolara alınması gerekiyor. Sözleşmelilere kadroya alındıkları kurum dışında tayin hakkı da tanınmıyor. Yani bir taraftan yapar gibi gösteriliyor yine yarım yamalak bir iş yapılıyor. Taşeronda kalan yüzde 70 hizmet alım sözleşmesine tabi kalan, 4 Aralık’tan evvel çalıştıkları kurumlardan işten çıkarıldığı için bir gün nedeniyle takımlara alınamayan, mağduriyet taşıyan binlerce bekleyen umduğunu bulamadı. Türkiye’de kamuda çağdaş köleliğe dönüşen taşeron, yanında çalıştırma uygulaması sonlandırılıp tüm taşeronda çalışanlar takımlı olarak bulundukları kurumların takımına alınması gerekiyor. Yeniden kurumlarda kontratlı olarak çalışanların da takım haklarıdır. Tamamına takım verilmesi de kaidedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu