Haber

Peskov: “BMGK’nin Kuzey Akım patlamalarıyla ilgili bağımsız soruşturma talebimizi reddetmesi üzücü”

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), Kuzey Akım patlamalarıyla ilgili bağımsız soruşturma talebimizi reddetmesinden üzüntü duyuyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya’nın geçen Eylül ayında Kuzey Akım doğal gaz boru hattı sınırında meydana gelen sabotajı araştırmak için talep ettiği bağımsız soruşturma taslağını reddetti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, kararın ardından komite kurulması önerisinin reddedilmesinden üzüntü duyduklarını belirterek, “Girişimimizin kabul edilmemesine üzüldük. kapalı olmak.”

Peskov, ülkelerin Kuzey Akım saldırılarına karşı gerçeklerin ortaya çıkarılması için bir zemin oluşturması gerektiğini de sözlerine ekleyerek, “Bu tür terör saldırılarının emrini kimin verdiğinin ve bu emri kimin yerine getirdiğinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olabilecek herkes ilgili ve tarafsız bir soruşturma istemelidir. Devam edeceğiz.” ısrarcı olmak ve elimizden gelen her şeyi yapmak” dedi.

Dün gece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Rusya ve Çin, Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarına yönelik saldırıları soruşturmak üzere bir komite kurulmasını önerdi. Rusya, Çin ve Brezilya bu öneriye ‘evet’ oyu verirken, Arnavutluk, İngiltere, Gabon, Gana, Malta, Mozambik, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Fransa, İsviçre, Ekvador ve Japonya çekimser kaldı. Bu nedenle teklif BMGK’da kabul edilmedi. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu