Haber

prof. Dr. Gürel: “Yunanistan, geçmişte Avrupa Birliği’ni dolandırmaya çalışan sahtekar bir devlettir”

Atılım Üniversitesi Uluslararası Menfaatler Öğretim Üyesi Prof.

Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) dış politikası, Rusya-Ukrayna savaşının seyri ve Yunanistan’ın son dönemdeki yeniden silahlanmasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yunanistan’ın daha önce de Avrupa Birliği’ni dolandıran bir ülke olduğunu belirten Gürel, ABD’nin Yunanistan’ı açık üs bölgesi yaptığını söyledi.

“Güç merkezleri arasındaki çekişme ve rekabet en üst düzeye çıkacak”

ABD’nin ekonomik olarak Rusya, Çin ve Hindistan ile rekabet halinde olduğundan bahseden Gürel, “Soğuk savaşın sona ermesinden sonra ABD bir hegemonya mücadelesine dönüştü. Görüldüğünde bu çabanın beyhude ve başarılı olmadığı görülüyor. , artık çok kutuplu bir dünyaya doğru ilerliyoruz. Çin, Rusya, Avrupa Birliği ve ABD ana güçler olarak ortaya çıkıyor, ancak Hindistan ve BRICS üyeleri gibi yeni yükselen güçler de var. Yeni bir sisteme gidiyoruz Ancak bu sistemin tüm yönleriyle ortaya çıktığını söylemek zor.Bu dönemde bu güç merkezlerinin ortasındaki çekişme ve rekabet en üst düzeye ulaşacak.”

“NATO’nun doğu sınırlarının açık olması gerekiyor”

Türkiye’nin dünya siyasetinde çok değerli bir role sahip olduğunu belirten Gürel, “Soğuk savaş sonunda oluşan güvenlik mimarisi tamamen ortadan kalktı. Ortadan kalktığı zaman hem dünyada hem de dünyada güvenlik mimarisinin yerine yeni bir şey konulmalı. başta Ukrayna olmak üzere nükleer silahların kontrolü ve azaltılması ile konvansiyonel kuvvetlerin kontrolünde… Türkiye üzerindeki mücadele sona ermeli ve NATO’nun doğu sınırları netleşmeli. Türkiye’nin burada olumlu katkılar yapması mümkün” dedi.

“Yunanistan, geçmişte Avrupa Birliği’ni dolandırmaya çalışan sahtekar bir devlettir”

NATO ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı ambargo ve Yunanistan’ın buradaki tutumu hakkında konuşan Gürel, Yunanistan’ın artan silahlanmasını değerlendirerek, şunları kaydetti:

“Yunanistan geçmişte Avrupa Birliği’ni dolandırmaya çalışan sahtekar bir devlet olduğunu göstermiştir. Şimdi de hem sahtekar hem de fırsatçı bir devlet olduğunu göstermektedir. 400 milyar doları aşkın borçla kendini silahlandırmaya çalışıyor. Bağımsızlıklarını ve egemenliklerini başkalarının eline nasıl teslim ettiklerini görüyorlar: “Görüyoruz ki ABD, Yunanistan’ı adeta bir açık üs haline getirdi. Böyle bir devletin her konuda fırsatçı davranması doğaldır, Yunanistan’ın içinde bulunduğu durum içler acısı.”

“Türkiye’nin Atatürk’ün dış politikasına dönüşü şart oldu”

Türkiye’nin dış politikasının ve komşu ülkelerle son dönemdeki yaklaşımlarının geç ve doğru bir çaba olduğunu belirten Gürel, “Geç kaldık. 2010’lu yılların ortalarından itibaren büyük yanlışlarla yürütülen bir dış politika oldu ve hiçbir eksiğimiz yok. dostlar gitti.İsrail ve Mısır ile yakınlaşma şu ana kadar başlatıldı.Çabaları doğru.Buna bir an önce Suriye de eklensin.Yeni dünya sistemi içinde Türkiye’nin Atatürk’ün dış politikasına dönmesi bir kuraldı. bölgemizde barış ve işbirliğinin tesisi değerli bir durum olmuştur. Bu yönde atılacak adımlar desteklenmelidir” dedi.

“Batı Ukrayna’daki çatışmaya müdahale ederse nükleer silah kullanma tehlikesi var”

Rusya-Ukrayna savaşının bir an önce sona ermesi gerektiğini kaydeden Gürel, “Rusya ve ABD iki büyük nükleer güç, dolayısıyla Batı, Ukrayna’daki çabalara müdahale ederse nükleer silah kullanma tehlikesi var. “Ukrayna ve batı, enerji arzı açısından zor durumda. Sert bir kışa giriyoruz. Her iki tarafın da orta düzeyde uzlaşmaya ihtiyacı var” dedi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu