İş

SeedUP Yenilikçi Girişimcilik Programı ile 16 Milyon TL Ciro ve 750 Bin Dolar İhracat Gerçekleştirildi

Girişimcilik Müşteri Analizi ve Pazar Araştırması Eğitimi, 10000000000 ciro getiren şirket kurmak isteyen ve yenilikçi iş fikri olan girişimciler için 4.’sü düzenlenen SeedUP Yenilikçi Girişimcilik Programı kapsamında TechINBursa Girişimcilik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bugüne kadar 16 milyon TL ve 750 bin dolarlık ihracat.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (BursaTTO), Doğu Marmara (MARKA), Güney Marmara (GMKA) ve Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) iş birliğiyle yürütülen SeedUPYenilikçi Girişimcilik Programı ile Bursa, Doğu Marmara ( Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova), Güney Marmara (Balıkesir, Çanakkale) ve Trakya’da (Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli) faaliyet gösteren Start-up’lara eğitim, akademik ve sektörel mentorluk ve danışmanlık hizmetleri verilmesi amaçlanmaktadır. . Programın ilk hibrit eğitimi BEBKA bünyesindeki TechINBursa Girişimcilik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

16 milyon TL ciro, 750 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi

SeedUP programının bu yıl 4’üncüsünü düzenlediklerini belirten BEBKA Planlama Birim Lideri Elif Boz Ulutaş, “Bu doğrultuda yürüttüğümüz Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesine Yönelik Sonuç Odaklı Program’da girişimcilere ve yatırımcılara yönelik birçok program yürütüyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve mentorlar ile birlikte.Eğitim aldıktan sonra iş fikirlerini iş modeline dönüştürebilecekler.Program ilerledikçe bazı fikirler işe, bazıları ise işe dönüşecek. Fikirler yatırım alacak.Daha önceki 3 programımız sonucunda 76 kişiye toplam 210 saat girişimcilik eğitimi verildi.45 kişiye 405 saat mentorluk desteği verildi.Demo Günü’nde 27 girişimci yatırımcılara sunum yaptı. Tüm bu süreç sonunda 10 şirket kuruldu, 2 şirket ihracata başladı ve 46 kişiye istihdam sağlandı.4 marka tescili gerçekleşirken, 16 milyon ciro ve 756 bin dolar ihracat yapıldı. Tek girişimci, 300 bin dolarlık yatırım. Yine bir girişimcimiz kitlesel fonlama kampanyası başlattı ve 1 milyon 700 bin talep topladı. Girişimcilerimiz yurt dışında şubeler açtı. Bu programın başarılara katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Ramazan Nacar da, “Bir girişimin başarısız olmasının en değerli sebepleri, piyasanın o işletmeye ihtiyacı olmaması, mali kaynakların tükenmiş olması ve gerçek grubun oluşturulamamasıdır. Bir işletmenin başarısız olma ihtimali yoktur.” detayların doğru hesaplandığı ve analizlerin doğru yapıldığı yeterli iş.Kötü bir işletmenin başarılı olma olasılığı söz konusu değil.Talep ve ihtiyaçların doğru analizi ile hedef kitleye ulaşırsak işimiz kolaylaşacaktır. İhtiyacı talebe dönüştürme aşamasında karşımıza pazarlama çıkıyor.Pazarlama ile pazardaki bilgileri firmaya aktarıyoruz.Rakipleri analiz etmek bize oyunu kendi kurallarımıza göre oynama fırsatı veriyor.Tüketici davranışları Girişimler için de değerli veriler sağlıyor.Kısacası bir girişimin başarılı olabilmesi için pazarlama ile ilgili birçok noktada analizler yaparak yol haritamızı belirlememiz gerekiyor.” sözlerini kullandı.

SeedUP Programı kapsamında bünyesine katılan girişimcilerden kriterleri sağlayanlar, BEBKA binasında faaliyet gösteren TechINBursa Girişimcilik Merkezi’nin ofis olanaklarından da yararlanabilecek. Yıl sonunda yatırımcıların karşısına çıkacak olan girişimcilerin eğitim ve mentorluk süreçleri devam ediyor. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu