Haber

Son Dakika: Devlete olan borçların yeniden yapılandırılması için başvuru ve ilk taksit ödeme süresi uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile devlete borçlu olanlar konusunda önemli bir adım atıldı. Buna göre borçların yeniden yapılandırma süresi ve ilk taksit ödeme süresi uzatıldı.

SON GÜN NE ZAMAN?

Kararla 30 Mayıs’ta sona erecek olan yeniden yapılandırma başvuru tarihi 30 Haziran’a, devlete olan borçların ilk taksit ödeme süresi ise 30 Temmuz’a kadar uzatıldı.

3 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ KAYDOLUYOR

Borç yapılandırma yasası 13 Mart’ta yürürlüğe girdi. Devlete olan birçok borç yeniden yapılandırıldı. Yeniden yapılandırma kapsamında bugüne kadar 3 milyon 279 bin mükellef 180 milyar TL borcunu yeniden yapılandırdı. Başvuruların ardından 4 milyon 884 bin yapılandırma dosyası oluşturuldu. Bu işlemler sırasında toplanan meblağ 8 virgül 2 milyar lirayı buldu.

NAKİT VEYA TAKSİTLİ OLARAK ÖDENEBİLİR

Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar peşin veya taksitli olarak ödenebilmektedir. Peşin ödeme durumunda, yeniden yapılandırılan borcun gecikme faizi ve cezasının yüzde 90’ına kadar silinebilir.

HANGİ SORUMLULUKLARI KAPSAR?

Yapılandırma yönetmeliğinde hiç yer almayan tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş ve para cezaları, idari para cezaları, tahsilat kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma kapsamına alınır. Belediyelerin emlak vergisi, su borçları, oda ve borsa, birlik aidatları dahil tüm alacakları da yapılandırılabilir.

adapazarihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu