Haber

Tekirdağ’da balık ölümlerinin meydana geldiği Yuvalı Deresi’nde atık su bulunamadı.

Tekirdağ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Ergene ilçesinde balık ölümlerinin meydana geldiği Yuvalı Deresi’nde atık su bulunmadığını bildirdi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, derede yapılan incelemelerde su üzerinde ve kenarında az miktarda ölü balık görüldüğü, kirliliğe yol açacak belirgin bir durumun bulunmadığı belirtildi.

Müdürlük personeli nezaretinde dere suyundan alınan numunelerin akredite laboratuvar tarafından parametrelerinin kontrol edildiği, suyun pH’ının kabul edilebilir aralıkta (6-9) olduğu açıklamada, çözünmüş oksijen seviyesi, balık popülasyonunun yaşamını sürdürebilmesi için yeterli düzeyde (4-15 mg/l). kaydedildi.

Açıklamada, dereden alınan kontrol örneğinin Su Kirliliği Denetimi Yönetmeliğinde belirtilen parametrelere göre analiz edilmek üzere akredite laboratuvara teslim edildiği, analiz raporunun değerlendirilmesi sonucunda derede endüstriyel kirlilik olup olmadığı belirlenecekti.

“Dereye kaçak atık su deşarjı olup olmadığının veya kaçak atık su deşarjının olup olmadığının tespiti için dere boyunca gerekli incelemeler yapılmış olup, yapılan incelemelerde kaçak atık, atık su deşarjına rastlanmamıştır. ilgili kontroller yapılmış ve atık su arıtma tesislerinden kontrol amaçlı atık su numuneleri alınmıştır. Akredite laboratuvarlara gönderilen atık su numunelerinin analiz sonuçlarının tarafımıza iletilmesi için gerekli iş ve işlemler tarafımızca yapılacaktır. Ayrıca Yuvalı Çayı ve kollarında evsel, endüstriyel ve tarımsal kirlilik olası tüm kaynakların kontrolü titizlikle sürdürülmektedir.

8 Aralık’ta Yuvalı Deresi’nde kıyıya vuran ölü balıklar nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu