Teknoloji

Tesla’da büyük “Elon Musk depremi” korkusu

Tesla yönetim kurulu başkanı Robyn Denholm, şirketin hissedarlarını Elon Musk’un 56 milyar dolarlık devasa maaş paketini onaylamaya çağırdı ve aksi halde milyarder CEO’yu kaybedebileceklerini söyledi.

Tesla hissedarları, 13 Haziran’da Musk’un 56 milyar dolar değerinde olduğu tahmin edilen tazminat paketinin kaderine karar verecek. Delawareli bir yargıcın bu yılın başlarında onay sürecinin son derece kusurlu olduğu gerekçesiyle ilk oylamayı iptal etmesinden sonra, hissedarlar CEO’nun maaşı konusunda ikinci kez oy kullanacak. Şimdi de şirket, hissedarları teklifi ikinci kez onaylamaya ikna etmek istiyor.

Denholm, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu ve hissedarlara yazdığı mektupta “Elon tipik bir yönetici değil ve Tesla da tipik bir şirket değil” diyor ve devam ediyor: “Dolayısıyla şirketlerin kilit yöneticilerine tazminat ödemesinin tipik yolu Tesla için sonuç getirmeyecek. Elon gibi birini motive etmek farklı bir şey gerektirir.

Yönetici, Musk’ın uygun motivasyon olmadığı durumda “başka yerlere” kaçabileceğini ima ediyor. Denholm, “2018’de fark ettiğimiz ve bugün de anlamaya devam ettiğimiz şey, Elon’un kesinlikle sahip olmadığı tek şeyin sınırsız zaman olduğudur” diyor ve ekliyor: “Dünyada inanılmaz bir fark yaratabileceği herhangi bir fikir veya farklı alan sıkıntısıyla da karşılaşmıyor. Bu fikirlerin, bu enerjinin ve zamanın Tesla’da olmasını, siz paydaşlarımız yararına olmasını istiyoruz. Ancak bu karşılıklı saygıyı gerektirir.

Denholm, Musk’ı modern tarihin en yüksek tazminatlı CEO’su yapacak olan 56 milyar dolarlık ödeme paketini onaylama oylamasının parayla ilgili olmadığı konusunda ısrar ediyor: “Hepimiz Elon’un gezegendeki en zengin insanlardan biri olduğunu biliyoruz ve Tesla olarak 2018’de verdiğimiz taahhütten dönsek bile öyle kalacak.

Denholm, Musk’ın Tesla’da kalabilmesi için bir CEO’ya şimdiye kadar onaylanmış en büyük ödeme paketi şeklinde bir “motivasyona” ihtiyacı olduğunu ima ederek, birçok yatırımcının onun şirketteki geleceği hakkında hissettiği korkuyu dile getiriyor. Musk’ın SpaceX, The Boring Company, Neuralink, X ve xAI gibi şirketlerin başında yer aldığı pek çok farklı projesi, dikkatini zenginliğinin ve popülaritesinin ana kaynağı olan Tesla’dan uzaklaştırdı.

Denholm, “Hepimiz Elon’a söz verdik” diye yazıyor ve sözlerini şöyle tamamlıyor: “Elon taahhüdünü yerine getirdi ve hissedarlarımız için muazzam değer üretti. Elon’a olan bağlılığımızı onurlandırmak, onun Tesla vizyonunu desteklediğimizi ve olağanüstü başarılarını takdir ettiğimizi gösteriyor ve bu, onu hissedarlar için değer yaratmaya devam etme konusunda motive edecek şeydir.

haber-mengen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu