Ekonomi

Aracın motor yağı neden az?

Motor yağları, hareketli tüm modüllerin ortasındaki sürtünmeyi azaltarak aracın motorunun ömrünün uzamasına yardımcı olur. Motor yağı sayesinde çoklu mekanik kesimler serbestçe hareket edebildiğinde aşınma ve yıpranma büyük ölçüde azalır. Ayrıca motor kir ve korozyona karşı korunur, böylece onarım ihtiyacı azalır. Ancak yanlış motor yağı kullanılırsa, artan aşınma ve korozyon motor için risk oluşturabilir ve hasara neden olabilir.

TotalEnergies Türkiye Pazarlama Teknik Hizmetler Müdürü Mine Altınkurt, araçların motor yağı tüketimi ile motor yağ eksiltmesinin iki farklı kavram olduğunu belirtti.

Yağ tüketiminin motorun teknolojisi ile ilgili olduğunu vurgulayan Altınkurt, “Özellikle yeni teknolojilerle üretilen modern motorlarda yüksek performans sağlamak için silindir, piston gibi metal parçalar birbirine daha yakın tasarlanıyor. Bu özellik ve motorlarda çok yüksek sıcaklıklar yağ aşınmasına ve buna bağlı olarak yağ tüketimine neden olur. Araçların makul km/h aralıkları için araç üreticileri tarafından belirtilen değerlerin altında ölçüm yapılması olağan yağ tüketimidir ve bu durum yağ eksiltmesi olarak değerlendirilmez. Ancak üretici firma tarafından belirlenen limit değerin üzerinde yağ tüketimi yağ eksiltmesi olarak tanımlanır. Altınkurt, yağ eksiltmenin olası nedenlerini şöyle sıraladı:

  • Düşük kaliteli yağ seçimi
  • Araç standartlarını (uluslararası standartlar, araç üreticilerinin onay seviyeleri, viskozite sınıfı) karşılayan yağların fiilen seçilmemesi
  • Dört mevsim antifriz kullanmamak ve tavsiye edilen antifriz değişim aralıklarına uymamak
  • Aracın rotası ve sürüş tarzı
  • Kapasitenin üzerinde yük taşıma
  • Kullanılan yakıtın kalitesi ve motor tasarımı
  • Motorda yakıt pompası arızası, yetersiz hava girişi ve aşınmış ana yataklar gibi mekanik sorunlar

Doğru motor yağını seçmek neden değerlidir?

TotalEnergies motor yağlarının üstün koruma ve performans sağlamak için özel olarak formüle edildiğini belirten Altınkurt, uygun motor yağı seçilirken araç bakım kitapçığında belirtilen uluslararası onay düzeyleri, araç üreticilerinin spesifikasyonları ve normlarının her zaman dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Altınkurt, “Motor yağı aracın motorunun olmazsa olmazıdır. Yağsız araç dakikalar içinde çalışmayı durdurur ve motor ciddi şekilde hasar görebilir. Spesifikasyonları karşılayan yüksek kaliteli, yüksek performanslı yağların seçimi günümüzde giderek daha önemli hale geliyor.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu