Haber

Ayakta Durmayan Binanın ‘Ağır Hasarlı’ Raporu ‘Düşük Hasarlı’ya Çevrildi

Adıyaman’da yaşanan olay ‘artık yok’ dedirtti. 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından “ağır hasarlı” olarak açıklanan Besni ilçesindeki bir binanın hasar kaydı daha sonra hafif hasarlı olarak değiştirildi.

6 Şubat’ta meydana gelen depremin en fazla hasara yol açtığı illerden biri olan Adıyaman’ın Besni İlçesi, 15 Temmuz Şehitler Mahallesi Prof. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri tarafından Halit Ertuğrul Caddesi ve sütunları depremde hasar gördü.

Söz konusu binanın e-devlet kayıtlarında, taşıyıcının alt kolonlarının hasar gördüğü ve içindeki demirin büküldüğü belirtildi.

Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine göre; Ancak 40 daireli apartman sakinlerinden 11’i bu rapora itiraz etti. Tekrar incelemeye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, binada yaptıkları incelemenin ardından bu kez ağır hasarlı raporunu az hasarlı olarak değiştirdi.

Binanın hasar kaydının neden değiştirildiğine dair herhangi bir kayıt verilmedi. Çıplak gözle bakıldığında bile “düşüyorum” diyen bina sakini Levent Teke, dört bir yandan dökülen binanın hasar kaydının ağırdan hafif hasarlıya doğru değişmesine itiraz ederek, konuyu yargıya taşıyarak Besni Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

Mahkemenin binayı incelemek üzere görevlendirdiği bilirkişi, söz konusu parsel üzerindeki bina ile ilgili karot testi sonuçlarının sisteme girilmemesi nedeniyle rapor düzenleyemediğini belirterek, 11 Mayıs’ta mahkemeden tahliyesini istedi. 30 günlük ek bir süre tanımlayın.

Konuyu yargıya taşıyan bina sakini Levent Teke, depremde evleri hasar gören vatandaşlara ödenen hane başı gelir ve taşınma yardımlarının halen kendisine ödenmediğini belirtti.

habersereflikochisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Ankara evden eve nakliyat
tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu