Haber

Bina yıkımı felaketin eşiğine geldi, valilik soruşturma başlattı

Bina yıkımı felaketin eşiğine geldi, valilik soruşturma başlattı

SAMSUN – Samsun’da bir kamu binasının yıkımı sırasında facianın eşiğinden döndü. Bina çöktü, bitişikteki binanın giriş ve birinci katında büyük hasar meydana geldi, valilik inceleme başlattı.

Olay, dün akşam saat 19.00 sıralarında İlkadım ilçesine bağlı Liman Mahallesi’nde meydana geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu İlkadım Sosyal Güvenlik Merkezi, binadaki çatlak ve deformasyonlar nedeniyle Ekim 2022’de boşaltıldı. Binanın yıkılmasına karar verildi. İhaleyi alan firma tarafından yıkım çalışmalarına başlandı. Bina yıkım sırasında çöktü. Yan binanın kamu binasına bakan cephesindeki duvarın çökmesi sonucu birinci kattaki iş yeri ve apartmanda büyük hasar meydana geldi. Yaşadıkları durumu anlatan ev sahipleri, evlerinin çoğunun kullanılamaz hale geldiğini, olay sırasında evin sallanması sonucu evin sallandığını söyledi.

“Evdeki avizeler sallandı”

Bina sakini Havva Gül, olayı anlatarak, “Önce sallandık. Sonra alt kattaki komşuma gittim ‘ev sallanıyor’ dedim. İş makinesinin çalıştığını gördük. Sonra tekrar binaya gittim. Evin tekrar sallandığını görünce, “Deprem gibi. Daha sonra aşağıya indik” dedi.

“Tanrı aşkına, ölebilirdi”

Adem Yavuz Yılmaz, evlerinin çoğunun kullanılamaz hale geldiğini belirterek, “Yanımızdaki binayı yıkıyorlardı. Onları uyardık. Bizi dinlemediler. Böyle bir şey olacağını hissettik. Yatak odası ve banyo” dedi. Evimizin her yeri yıkıldı. Mağduruz ve mağduriyetin yaşanmasını istiyoruz.” .

Samsun Valiliği idari soruşturma başlattı

Valilikten yapılan açıklamada, “Eski SGK’nın yıkılması sırasında yanyana bodrum + 5 kattan oluşan betonarme binanın giriş katı (işyeri) ve 1. kat (konut) cephe duvarlarının bir bölümü” İhaleyi kazanan firma tarafından İlkadım ilçesine bağlı Liman Mahallesi’nde bulunan kurum binasının, “Son yıkım çalışması sonucu hasar gördüğü Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğümüz ekiplerince tespit edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından hasarlı binanın içinden ve dışından hasar tespit çalışmaları yapılacak olup, Valiliğimizce de idari soruşturma başlatılmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu