Ekonomi

Doğal taş ithalatının rotası Suudi Arabistan

İZMİR (İGFA)-Ege Bölgesi’nden Suudi Arabistan’a doğal taş ihracatı yüzde 71 arttı.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi ilişkilerdeki olumlu gelişmeleri karşılıklı ticaretle taçlandırmak isteyen Ege Maden İhracatçıları Birliği, 21-25 Ocak 2024 tarihleri ​​arasında Suudi Arabistan’da “Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu” düzenleyecek.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, 2023 yılında dünya ekonomilerinde yaşanan durgunluk, Türkiye’deki yüksek enflasyon, düşük döviz kurları, personel maliyetlerindeki artış ve küresel ısınma nedeniyle Türk doğal taş sektörünün yüzde 8 kayıp yaşayacağını söyledi. finansmana erişimde sıkıntı yaşandığını, 2022’de 2 milyar 96 milyar TL’lik kaybın yaşanacağını söyledi. 1 milyon dolar olan doğal taş ihracatının 1 milyar 936 milyon dolara gerilediğini, bu kaybı durdurmak için pazarlama faaliyetlerine ağırlık verdiklerini kaydetti. .

Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin olumlu seyrinin 2023 yılı ihracat rakamlarına olumlu yansıdığını gördüklerini vurgulayan EMİB Başkanı Alimoğlu, “Türk doğal şubemizin Suudi Arabistan’a ihracatı 82 milyon dolardan yüzde 39 arttı” dedi. Ege Maden İhracatçıları Birliği’nden Suudi Arabistan’a doğal taş ihracatında daha başarılı bir grafik sergiledik. 2022 yılında 14 milyon dolar olan ihracatımız 2023 yılında yüzde 71 artışla 24 milyon dolara çıktı. Bu ihracatın tamamı işlenmiş işlerden oluşuyor. “Hedefimiz orta vadede Suudi Arabistan’a ihracatı 500 milyon dolara çıkarmak” dedi.

SUUDİ İTHALATÇILARLA B2B GÖRÜŞMELER YAPILACAK

Sektörel Ticaret Heyeti’nin Suudi Arabistan pazarının iki önemli ticaret merkezi olan Riyad ve Dammam’da temaslarda bulunacağını bildiren Alimoğlu, “İhracatçılarımız ile Suudi ithalatçılarımızı bir araya getirerek ikili iş görüşmeleri (B2B) ile depo ve firma ziyaretleri gerçekleştireceğiz. Suudi Arabistan’da Suudi Arabistan “Ülkede inşaat sektörü büyüyor. Ülkede mermer ağırlıklı olarak konut, ticari ve altyapı projelerinde kullanılıyor. Suudi Arabistan hükümeti mermer kullanımını teşvik ediyor. Bu pazarda büyümek için önümüzdeki yıllarda da temaslarımızı artırarak devam edeceğiz” dedi.

Suudi Arabistan’ın petrol zengini bir ülke olduğunu, dolayısıyla yıllık 224 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini belirten Alimoğlu, “Suudi Arabistan ekonomisi 2022’de yüzde 7,6 gibi güçlü bir büyüme kaydetti. Bu büyüme yatırımlardaki artıştan kaynaklanıyor” Altyapı ve turizm gibi sektörlerde.” Suudi Arabistan hükümeti 2030 Vizyonu doğrultusunda turizm, madencilik, sağlık ve teknoloji gibi sektörlere yatırım yapıyor. Riyad’ın yeni yüzü olacak akıllı şehirler kuruyorlar. Mukaab adı verilen küp şeklindeki yapı bu akıllı yerleşimlerin vizyonu olacak. Bu akıllı şehirler 48 milyar dolarlık yatırımla kurulacak. “En büyük hedefimiz Türk mermerini daha yoğun kullanmaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu