Ekonomi

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Güneş Enerjisi Santrali ile Elektrik Üretiyor

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, hizmet binasının çatısına kurulan güneş enerjisi santrali (GES) sayesinde ihtiyaç duyduğu elektriğin yüzde 52’sini üreterek büyük ekonomik tasarruf sağlıyor.

Günümüzde fosil yakıtlardan üretilen enerji doğayı ve havayı kirleterek küresel ısınmaya neden olmaktadır. Küresel ısınmayı en aza indirmek isteyen bazı duyarlı kurumlar, fosil yakıtlardan üretilen enerji yerine doğal kaynaklardan elde edilen enerjiyi kullanarak çevreyi koruyor. Bu bağlamda kurulduğu günden bu yana yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, yürüttüğü bilimsel projelerin yanı sıra doğaya olan duyarlılığıyla da dikkat çekiyor. Üniversite hizmet binasının çatısına kurulan ve 273 bin 750 kilowatt saat elektrik üreten Güneş Enerjisi Santrali sayesinde ihtiyacı olan elektriğin yüzde 50’den fazlasını güneşten üretiyor. Üniversite bu sayede hem çevreyi koruyor hem de yılda 1 milyon liranın üzerinde tasarruf sağlıyor.

Çevre dostu üniversite, ihtiyaç duyduğu elektriği çevreyi kirletmeden üretiyor.

“İhtiyacımız olan elektriğin yaklaşık yüzde 52’sini yeşil enerji diyebileceğimiz güneş enerjisi santrallerinden üretip kullanmış olacağız.”

Sivas İlim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Yaklaşık bütçesi 3,5 milyon TL. Bugün tüm dünyanın büyük sorunudur.” Olan şey küresel ısınmadır. Fosil kaynaklardan üretilen enerji iklimi değiştiriyor ve küresel ısınmaya neden oluyor. Büyük çevresel tehditler oluşturmaktadır. Biz de Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak bu etkileri en aza indirmek için böyle bir yatırım yaptık. Hem doğanın korunması hem de yenilenebilir enerji kaynaklarının korunması için. Böyle bir projenin ihtiyaçlarımızı karşılaması açısından değerli olduğuna inandık. Bugün bu proje prestijiyle hayata geçirilmiştir. Yeşil enerji diyebileceğimiz güneş enerjisi santralinden ihtiyacımız olan elektriğin yaklaşık yüzde 52’sini üretip kullanmış olacağız. Üniversitemize, Sivas’a, ülkemize hayırlı olsun. “Keşke öyle olsaydı” dedi. – SİVAS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu