Sağlık

Vücut susuz kalırsa ne olur? Susuz kalan vücut 7 elementte kendini belli ediyor!

Suyun yeryüzündeki her canlı için önemi oldukça büyüktür. İnsan vücudunun %60’ı sudan oluşur. Yaşın ve kilonun ilerlemesi ile birlikte su oranı düşer ve yağ oranı artmaya başlar. Bu yüzden hayatın her döneminde suyun önemine dikkat ederek sıvı tüketimini sabit tutmalıyız.

Susuz kalan vücut bazı uyarılarda bulunur ve konuşmadan vücudun istenilen miktarda sıvı alamadığını söyler. İşte sizler için susuz kalmış bir vücutta meydana gelebilecek rahatsızlıkları listeledik. Bu belirtileri gösteriyorsanız, susuz kalmış olabilirsiniz!

İLE V VÜCUDUN 7 BELİRTİLERİ

Kan şekeri düşüşü: Açlık, baş dönmesi veya halsizlik hissettiğinizde kan şekeri seviyeniz normalden düşük olabilir. Bu tür belirtileri hissettiğinizde hızlı bir şekilde şekerli yiyecekleri tüketmek yerine su içmeyi unutmamalısınız. Susuzluk belirtileri düşük kan şekerine benzer.

Kabızlık sorunu: Yeterli su almadığınızda bağırsak hareketleri yavaşlar ve kabızlık yaşayabilirsiniz. Su tüketiminizi artırarak sindirim sisteminizin sistematik çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Baş ağrısı: Sürekli baş ağrınız varsa bunun nedeni uykusuzluk, gerginlik veya yorgunluk olmayabilir. Dehidrasyon ayrıca baş ağrısına ve konsantrasyon sorunlarına yol açabilir. Suyun bilişsel performansı iyileştirdiği bilindiğinden, gergin hissettiğinizde veya baş ağrınız olduğunda su içmeyi deneyin.

Günlük düşük performans: Gün içinde kendinizi halsiz veya halsiz hissediyorsanız, büyük bir bardak su içmeniz gerekebilir. Susuzluk günlük performansı bozabilir ve antrenman sırasında dayanıklılığı azaltabilir.

çatlamış dudaklar: Dudaklarınız çatladığında sadece hava durumunu suçlamak yanıltıcı olabilir. Yeterince su içmezseniz, vücudunuz değerli organlara su sağlamak için dudakları ihmal edebilir. Daha pürüzsüz dudaklar için daha fazla su tüketmeyi unutmayın.

Saç dökülmesi ve kepek: Su eksikliği kuru kafa derisi ve kepeğe neden olabilir. Dolaşım sistemi cilde yeteri kadar su taşıyamayınca saç dökülmesi hızlanabilir. Daha sağlıklı saçlar için su tüketimine dikkat edin.

Cilt yaşlanması: Deri, en büyük su tüketicilerinden biridir. Yeterince su almadığınızda ciltteki su seviyesi düşer ve cilt onarımı yavaşlar. Cildin daha hızlı yaşlanmasını önlemek için günlük su tüketimine dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu